У межах навчально-просвітницької роботи Кам’янського заповідника у приміщенні міської ЗЗОШ № 2 був організований черговий пізнавальний захід. Для учнів 4-А класу проведено заняття про давні імена та прізвища, які були поширені раніше і сьогодні. Тему висвітлював школярам завідувач меморіальним музеєм Зелений будиночок Олександр Мушта.
Наука, яка вивчає походження й значення імен та прізвищ називається антропоніміка. Про цю галузь ведучий розповів школярам та пояснив витоки і значення найменування людей.
Як відомо, раніше побутували лише імена, якими позначали людей для розрізнення, вкладаючи в найменування той чи інший символ, тваринну схожість, особливість характеру тощо. Вже далі, приблизно з XV ст. почали вживати і прізвища, але лише у вигляді прізвиськ, родової приналежності, типу майна, яким вони володіли та ін. Остаточно прізвища устаткувались з ХІХ ст., коли з розвитком цивілізації оформилась потреба у передачі спадщини, майна, нерухомості.
В Україні прізвища устаткувались переважно від прізвиськ, які надавали людям за їхній зовнішній вигляд, тип діяльності, місце проживання чи народження, належності до роду від того чи іншого імені, особливості поведінки тощо. Найпопулярнішими прізвищами в Україні нині є Шевченко, Мельник та Коваленко (всі позначають вид діяльності).
В Кам’янці і 200 років тому, і зараз ці прізвища також дуже поширені, але типовими для нашого містечка є наступні прізвища: Панитенко, Тягловський та Таланенко. Також є багато людей з прізвищем Билина, Лога, Березій. Щодо імен, то останні 200 років в нас широко вживані наступні: Андрій, Назар, Роман, Данило, Сергій, Дмитро, Григорій.
Діти з цікавістю слухали подану інформацію, відгадували походження своїх імен/прізвищ, задавали різні запитання. Однозначно розповідь про витоки найменувань людей запам’яталось дітлахам та сприятиме їхньому саморозвитку.
Немає коментарів:
Дописати коментар