22.11.24

День пам'яті жертв Голодомору

 23 листопада Україна та світ вшановують пам'ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. Ми згадуємо про мільйони людських життів, які Україна втратила внаслідок Голодомору і масових штучних голодів.




21.11.24

Тематичний захід до Дня гідності і свободи

 


21 листопада Україна згадує події 2 важливих суспільно-політичних звершень новітнього періоду – Помаранчевий майдан (2004 р.) та Революцію Гідності (2013-2014 рр.). Саме цього дня у проміжку в десятиліття розпочались означені політичні кампанії, які масштабно змінили нашу країну та вивели на природний шлях її еволюції – євроінтеграцію та цивілізаційний шлях розвитку. Про кожну з цих подій і йшлося під час тематичного заняття, яке провів для учнів 4-А класу Кам’янської ЗЗОШ #2 представник історико-культурного заповідника Олександр Мушта.

Діти коротко ознайомились з хронологією подій обох Майданів, почули про причини і витоки даних суспільно-значимих історичних виступів, дізнались імена головних героїв та антигероїв, з’ясували причинно-наслідкові зв’язки із сьогоденням тощо. Також школярі почули історії життя янголів Небесної Сотні: Віктора Чміленка, Олександра Капіноса, Сергія Байдовського та Валерія Березлецького.

Євромайдан, як і його попередник – Помаранчевий майдан, яскраво продемонстрували волелюбний характер української нації, прагнення до свободи, незалежності та відторгнення від московського імперіалізму. Позитивні результати революцій дали змогу поступово вийти з нав’язаної роками ідеології руського миру та почати розбудову вільної і демократичної Української держави. Саме через перемогу українськості московити і напали на нашу країну у 2014 р. Не маючи змоги нав’язувати свою думку ідеологічно вони застосували фізичну силу для упокорення нації. Але завдяки сили духу наших оборонців нас вдалося вистояти і зараз у надскладних умовах захищати наше право на існування. Війна за незалежність України, таким чином, триває як логічне продовження Майданів. Тож не забуваймо наших героїв, пам’ятаймо історичні складові цих процесів та допомагаймо наших захисникам. Замки від їхнього чину та звитяги залежить наше майбутнє. Слава Україні!

19.11.24

Музейний урок "1000 днів незламності: шлях до перемоги"

                                           

Мета заняття: поглибити розуміння учнями подій та змін, що відбулися в Україні за останні 1000 днів; сформувати патріотичні почуття та гордість за країну і її героїчний народ; розвинути почуття єдності, підтримки, відповідальності за майбутнє країни; підтримати емоційний стан дітей, допомогти висловити переживання і зміцнити віру у майбутнє.





Нагородження переможців ІІ етапу ХХV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика

Бандура Анна  -  ІІ місце
ВІТАЄМО!!!


15.11.24

16 листопада День толерантності





Тиждень безпеки дорожнього руху

                                                            Безпечна дорога додому


Мета: виявити рівень готовності учнів вирішувати дорожньо-транспортні ситуації; закріплювати правила дорожнього руху, вчити застосовувати знання, отримані раніше в практичній діяльності, вдосконалювати вміння дітей розрізняти дорожні знаки.






14.11.24

Музейний урок "Історія виникнення цукроваріння"




В цьому році минає 180 років з дня побудови цукрового заводу у Кам’янці (1844). На жаль, його доля плачевно завершилась у 2011-му, коли заклад припинив свою діяльність і був розібраний на частини. Але кам’янчани ще добре пам’ятають часи його функціонування, який в цілому склав десятки років. Саме до цієї дати представник Кам’янського заповідника Олександр Мушта провів заняття про історію цукрової галузі в цілому в світі та Україні. Слухачами заходу стали учні 4-А класу Кам’янської ЗЗОШ № 2.

Вперше цукор, з тростини звісно, почали виготовляти на острові Нова Гвінея ще понад 8000 років тому. Далі це виробництво поширилось на Індію, Китаю, Філіпіни. Цукор також активно виробляли і впроваджували у вжиток арабські країни. Європейці познайомились з цим ласим продуктом після епохи Хрестових походів ХІ-ХІІІ ст. Однак через холодний клімат вирощувати тростину на євроконтинеті було майже неможливо, тому він лише завозився зі Сходу та був дуже дорогим. Лише у XV ст. вдалось виростити та впровадити виробництво цукру на о.Мадейра (біля Португалії). Однак кількості його все одно бракувало.

І лише після епохи великих географічних відкриттів усе кардинально змінилось. З появою численних португальських, іспанських та англійських колоній в Америці та насадження тут плантаційного господарства цукру стало вдосталь. Теплий клімат південного узбережжя дозволяв масово вирощувати тут тростину та виробляти відповідну продукцію.

В ХІХ ст., через Наполеонівські війни, зростання попиту, набула великої практичної популярності винайдена ще у середині XVIII ст. концепція виробництва цукру з буряка. Ця технологія, через особливості клімату стала популярною і в Україні. З часом, у кінці ХІХ ст. на всю імперію (росіянську) в Україні зосередилось 70-80 % виробництва цукру. Найбільші ж підприємці цукрової галузі – Терещенки, Семиренки, Харитоненки, Яхненки – стали видатними меценатами культурної, політичної, соціальної сфери, завдяки яким стали можливі важливі соціально-політичні процеси в країні, що стало одним із поштовхів до Української революції та державотворчих подій 1917-1921 рр.

Власне про це і йшлось під час заняття. Також О.Мушта корокто розповів і про історію Кам’янського заводу. Він був побудований у 1844 р. за сприяння О.Бобринського, який до цього заснував десятки подібних підприємств на Смілянщині. Спочатку в Кам’янці була невелика примітивна цукроварня, але з часом вона еволюціонувала в досить потужне підприємство з великими прибутками. Це дозволило місцевим власникам Давидовим розплатитись з численними боргами та заможно жити в подальшому. Вже з 1920 р. завод експропріювали комуністи й в такому статусі державної власності проіснував аж до поч. 2000-х рр.

Надіємось, що Кам’янський цукровий завод матиме продовження своєї історії і ми будемо про нього говорити не у минулому, а у теперішньому часі.