24.10.19

Велетні, що виростуть із крихітки

На вільній волі, на узліссі,
Підвівши вгору буйний чуб,
На всі кінці гіллям розрісся
Розложистий, вітластий дуб.
     Гладенький, наче відполірований, жолудь, відірвавшись від гілки, падає додолу. Його знаходить спритна білка і закопує в землю. Потім вона забуває про свій скарб, і він проростає. Через багато років жолудь перетворюється на величного дуба — наймогутніше дерево лісів України.
     Ці велетні, оспівані в легендах та історичних оповідях, можуть жити понад тисячу років. Деякі з них сягають 40 метрів заввишки і мають неймовірно масивні стовбури та розложисті крони. По світу їх налічується більше як 450 видів. Проте всі вони дають подібні плоди — маленькі жолуді.
      Жодне дерево в Україні не може похвалитися таким розмаїттям мешканців, як цей лісовий красень. Дуб є домівкою для багатьох видів комах, влітку ж його листочками любить ласувати гусінь. Однак дуб вміє і захистити себе — з часом у його листі з’являється неприємний для гусені танін.
      Кожна частина дерева має своїх мешканців. Розмаїті комахи приваблюють сюди безліч павуків і птахів. У товстій потрісканій корі свердлять ходи жуки. В дуплах селяться сови і зграї кажанів, а в норах між розлогим корінням знаходять прихисток миші, зайці, борсуки та лисиці.
      У дуба є й власна «переробна фабрика». Щороку доросле дерево скидає з себе приблизно чверть мільйона листків. Грибки та бактерії переробляють опале листя, повертаючи в ґрунт поживні речовини. У деякі роки на дубі виростає біля 50 000 жолудів. Більшість з них збирають про запас або відразу поїдають птахи і тварини. Відмерлою деревиною займаються кліщі та жуки, а корою — грибки.
       Дуб має надзвичайно тверду і міцну деревину. Дубова деревина донині вважається дуже цінною. Тому на будинки і меблі з дуба завжди є попит. Крім того, дубові бочки ідеально підходять для витримки пива і вина.
      Цей красень, без якого важко уявити українські краєвиди, захоплює своєю могутністю та надійністю. Хіба ж це не чудо, що з крихітного жолудя виростає лісовий велетень!
PS
     Дуб може жити більше тисячі років і сягати 40 метрів заввишки. А окружність його стовбура може становити понад 12 метрів.

     Основною лісоутворюючою породою, яка зростає у лісових масивах Кам`янського лісгоспу, є дуб, тож значна увага традиційно приділяється заготівлі жолудів та вирощуванню сіянців дуба. Цьогоріч у лісництвах  підприємства зібрано 6,5 тонн жолудів дуба звичайного.  Більшу частину від загальної кількості жолудів зібрали на постійних лісонасіннєвих ділянках. 

      До акції "Жолудь" долучився і наш 3 - А клас. Ми назбирали жолуді й поїхали в розсадник. Разом із лісівниками посіяли жолуді, а також допомогли викопувати саджанці. Лісівничий урок на свіжому повітрі надзвичайно сподобався учням. А найбільше сподобалося те, що діти долучилися до доброї справи, адже  зробили свій вклад у майбутнє лісів Кам`янщини.